Türkiye’ye Giremeyeceklerin Listesi KKTC Hükümeti’nden GİZLİ mi?

12 Temmuz 2021

Geçtiğimiz günlerde Gazeteci Ali Bizden, en son da araştırmacı yazar Dr. Ahmet Cavit An, Türkiye’ye kabul edilmeyip havaalanından geri KKTC’ye gönderilmiştir.

Bu uygulama Kıbrıs Türkü’ne seyahat kısıtlaması, ve bir çeşit ambargodur. Tek uluslararası çıkış yolumuz olan Türkiye’nin bu uygulamasının net olarak açıklanması gerekmektedir.

Kuzey Kıbrıs’ta demokrasi ve insan haklarının çağdaş ölçütler ve yasalar içerisinde kullanılmakta olduğunu övünerek yaşıyoruz. Aynı düşünceleri paylaşmadığımızda bile kimsenin düşünce ve ifade özgürlüğünün keyfi bir şekilde sınırlandırılmaması gerektiğini benimsiyor ve uyguluyoruz.

Devletlerin kendi güvenliklerini korumaları gerektiğini elbette anlıyoruz, destekliyoruz. Ancak, yaşadığımız  21. Yüzyılda insan hakları, özgürlükler ve demokrasinin kısıtlanması, ancak yasalara aykırı davranış ve eylemler nedeniyle kabul edilebilir.  

KKTC yurttaşlarının Türkiye’ye girişinin engellenmiş olmasının arkasındaki yasa ihlalinin açıklanmasını talep ediyoruz.

Hükümetimizi tüm yurttaşlarını (muhalefet bile olsa) koruma sorumluluğu olduğunu hatırlatır, tüm meclisin konu hakkında görüş vermesini bekleriz.

KİYED

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s