Yaşamın Devamlılığı Esastır, Biz Bunu Başarabiliriz…

kiyed logo_660

23 Mart 2020

Yaşamın Devamlılığı Esastır, Biz Bunu Başarabiliriz…

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini gösteren Coronavirüs salgınından dayanışma ve disiplinle sağlıkçılarımızın liderliğinde kurtulacağımıza inanıyoruz. Salgına karşı savaş sırasında  ve sonrasında diğer savaş alanı da ekonomiktir, bu alanda da kazanmak için yeterli gücümüz vardır, sonucu belirleyecek olan topyekün toplumumuzun dayanışması ve özverisi olacaktır. Gün siyaset yapma günü değildir.

Daha önce örneği olmayan bu krizden, ancak dayanışma ve paylaşımla çıkabiliriz. Krizi siyasi fırsata çevirme gayreti olanların davranış ve söylemleri toplum tarafından iyi karşılanmıyor. Çözüm; yönetimin paylaşılması, sorumluluğun topluma yayılması, farklılıkları kapsayan ve onları koordine eden bir liderlik anlayışı ile çözülebilir.

Acilen siyaset üstü ekonomik STÖ lerinin de temsil edileceği, KRİZ TEKNİK KOMİTESİ yapılandırılmalıdır. Komite hem çözüm önerileri geliştirmeli hem de alınacak kararların toplum tarafından benimsenmesini sağlamalıdır. Hükümete önerileri ile destek veren, sorumluluğunu paylaşan bu komite, kamunun ilgili kurumları yanı sıra ekonomik örgütlerin temsilcileri işçi sendika temsilcileri ve akademisyenlerden oluşmalıdır.

Mevcut durumun tespiti yapıldıktan sonra alınması gereken tedbirler İşletmelerin ve istihdamın devamı ana vizyonu ile belirlenmelidir.

İşletmeler hayatta kalmalı ve istihdam devam etmelidir.

Gerekli finansal kaynaklar (kamudaki fonlar, finans sektörü, TC ve AB desteği) ülkemizde vardır ve doğru yönetilmelidir.

Cesaretle ve kararlılıkla iyi bir planlama ve adil şekilde kaynakların kullanılması gerekmektedir.

Sağlık için gerekli fon ayrıldıktan sonra kalan kaynaklar ekonomi ile ilgili alınacak tedbirlere aktarılmalıdır.

Bakanlar kurulu ve meclisin alınacak tedbirler için hızla yasal düzenlemeleri yapması gerekecektir.

Yaşamın Devamlılığı Esastır ve Biz Bunu Başarabiliriz…

KİYED

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s