Kıbrıs Sorununda Muhatap, Kıbrıs Türk Toplumudur

kibris

19 Temmuz 2019

Kıbrıs Sorununda Muhatap, Kıbrıs Türk Toplumudur

Kıbrıs’ta sürmekte olan sorunun özünde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurucu iki toplumundan biri olan Kıbrıs Türklerinin toplumsal haklarının gasbedilmiş olmasıdır.

Bu sorun çözülmeden Kıbrıs Cumhuriyeti adıyla AB’ye alınan Kıbrıs Rum Yönetimi, Kıbrıslı Türklerini yok sayarak Kıbrıs ve çevresindeki doğal kaynaklara tek başına sahip çıkmakta, bazı ülkelere avantaj sağlıyarak hukuk dışılığı yerleştirmeye çalışmaktadır.

Rum yönetimi, bir taraftan Sn. Cumhurbaşkanı Akıncı’nın yasal ve akılcı çözüm önerisini red ederken, sanki adada muhatapları yokmuş gibi davranıp, işbirliği için TC’ni muhatap alma isteğini ifade etmektedir.

KİYED olarak, Kıbrıs Türklerinin demokratik olarak seçtiği toplum lideri ve KKTC Cumhurbaşkanı Sn. Akıncı’nın Rum yönetimine sunduğu, gerginliği çözmek üzere, hukuka uygun ve adil  teklifini desteklediğimizi ifade ederiz. Bu konuda Demokrat Parti Başkanı Sn. Serdar Denktaş’ın aynı neden ile tüm siyasi parti ve sivil topluma sunduğu ortak metni imzalamaya hazır olduğumuzu, bu konuda yapılacak çalışmalara katkı koymak istediğimizi ilan ederiz.

Tüm parti ve STÖ’lerine farklılıklarını koruyarak Cumhurbaşkanı çevresinde toparlanmayı teklif eder, başta Rum yönetimi olmak üzere, tüm yabancı yetkililere sorunların bilincinde ve haklarına sahip Türk Toplumunun sorunun çözümünde görüşülecek taraf olduğunu yeniden hatırlatırız.

KİYED YÖNETİM KURULU

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s