ÜLKEMİZE GELEN YATIRIMCIYA SAYGI

24 Nisan 2019

ÜLKEMİZE GELEN YATIRIMCIYA SAYGI

Ambargolar altındaki yurdumuz Kuzey Kıbrıs’ta yabancı yatırımcı çok önemli ve değerlidir. Yabancı yatırımcılar da yerli yatırımcılar da geleceğimizin garantisidir. Yatırım; istihdam, üretim, refah artışı demektir. Daha çok vergi geliri ile daha güçlü sosyal devlet ve refah toplumu demektir.

Yatırımcılar tüm dünyada el üstünde tutulmakta, özel teşvik ve davetlerle ülkelerine çekilmektedir. Bütün olumsuzluklarımıza rağmen hem de en çok yatırıma muhtaç bölgemiz Karpaz’da, Doğu Akdenizin ender ve bir o kadar da büyük bir yatırımı yapılmıştır. Geçtiğimiz Cuma mesai bitiminde bu seçkin Karpaz Gate Marina yatırımcısı, işletmesinin bir kısmını zincirle kapatıp mühürleyerek, adeta kovulmaktan beter edilmişdir.

Hizmet ve faaliyeti ile, çalışanlarına ve müşterilerine herhangi bir hayati tehlike yaratmayan böyle bir dev işletme, “hükmü garaguşi” kararlarla mühürlenip dünya çapındaki müşterilerine karşı mahcup edilemez, zarara uğratılamaz. Yıllarca süren bu dev yatırım ve yıllarca süren uğraşla yaratılan isim, böyle bir uygulama ile yerle bir edilemez. Zaten çok da fazla olmayan yabancı yatırımcı bu şekilde karalanamaz.

Dışarıda Güney Kıbrıs yetkililerinin uyguladığı ambargoya içten destek mahiyetindeki bu tavır, sadece bu firmayı değil, ileride buraya yatırımı düşünebilecek tüm yatırımcıları caydırır, yerli yatırımcıları da tedirgin eder.

Yatırımcı şirket gerek tapu nezdinde gerekse diğer resmi merciler nezdinde tüm yükümlülüklerini yerine getirmekte iken, yine bir kamu kurumu olan tapu dairesinin gerekli işlemleri tamamlayamaması nedeniyle bu yatırımcının pervasızca cezalandırılması iş hayatımız ile ilgili ciddi tereddütler yaratmaktadır.
Bu gibi durumlarda yatırımcılar böyle dar dünya görüşlerine teslim edilmek yerine çağdaş ülkelerdeki yatırımcı desteklerini görmeleri ve korunmaları gerekmektedir. Özellikle bölge halkının bu yatırımlara sahip çıkması, yatırımcıyı koruması medyanın da ekonomik akıl ile yatırımcılara karşı tahrik edici ifadelerinden uzaklaşması gerekir.

Derneğimiz mahkeme kararı olmadan cuma gün öğleden sonra ard niyetli olduğunu düşündüren bu uygulamayı kınar, devletin yatırımcılara daha çok sahip çıkmasını temenni eder.

KİYED

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s