DEVLET KURUMLARI HİZMET İÇİNDİR

kiyed logo_660

08 Mart 2019

DEVLET KURUMLARI HİZMET İÇİNDİR

Devletin sürdürülemez yapısı ve yurttaşların hizmetlerden memnuniyetsizliği  dönüşüm sağlayabilecek nitelikte bir “Kamu Reformu”nu zorunlu kılmaktadır. Bu dönüşümde “Kamu Görevlileri Yasası” önemli bir adımdır.

Kamu Görevlileri Yasa Tasarısına yönelik son çalışmada; kamu görevlilerinden olduğu kadar, vergileri ile Devletimizi ayakta tutan ve kamudan hizmet alan yurttaşlarımızın görüşleri mutlaka alınmalıdır.

Devletin çalışanlar eliyle, nitelik ve nicelik olarak çok daha tatminkar hizmet verebilmesi mümkündür. Eğitimden, sağlığa, alt yapıdan çevreye kadar her alanda doğrudan devletten beklenen; hizmetlerin aksamadan yürütülmesi, denetimlerin düzenli olarak yerine getirilmesi ve ekonominin önünü açacak yatırımların hayata geçirilmesidir.

Kamuda reformdan söz edebilmek için; Kamu hizmet sınıflarını azaltmak ve ihtiyaca göre gerekli yerde insan kaynaklarını değerlendirmek zorundayız. Kamudaki yöneticilik hizmetleri sınıflarına özel kesim çalışanlarının da yapılacak sınavlarda başarılı olması halinde görev alabilmesinin önü açık olmalıdır. Gelişmiş tüm ülkelerde olduğu gibi sağlık hizmetinin primli bir hizmet olmasının istenmemesi sağlık alanında yapılabilecek reformların da red edilmesidir. Geçici memur ve işçiler hizmete alım neden ve koşullarına uygun hizmet vermek durumundadırlar. Kamuda çalışma saatlerini yaymadan ve hizmetin gerektiği yerlerdeki sürekliliğini ve uygun maliyetlerle yürütülmesini sağlamadan reformdan bahsedemeyiz.

Devletin kamu çalışanı için var olduğu algısı yerine “Devlet Tüm Yurttaşlar İçindir” gerçeğinin hayata geçirilmesi esas alınmalıdır. Kamu reformunda, “yurttaş memnuniyeti ve refahı” ulaşılacak ana hedef olmalıdır.

Kamu görevlilerinin verdiği hizmeti ölçen ve yükselmelerinde belirleyici olan performans kriterlerinde hizmet alanların değerlendirmeleri de dikkate alınmalıdır. “Kamu Yönetimi Geliştirme Kurulu”nda hizmet alanların yani yurttaşların temsilcileri yer almadan ve tamamen hizmet verenlerden oluşan bir Kurul ile gelişme sağlanamaz.

Kamu çalışanlarında ödül ve ceza sisteminin uluslararası kabul görür seviyelerde olması gerekmektedir. Net disiplin cezalarının öngörüldüğü bir yasada ödüller de geliştirilerek uygulanmalıdır.

Milli geliri kamu ve özel sektördeki tüm kesimler hep birlikte yaratmaktayız. İşbirliği içerisinde birbirimizi anlayarak ve cesaretle dönüşüm sağlayacak reformları da  Milli geliri ve refah seviyemizi üst seviyelere çıkarmak için  hep birlikte sahiplenmeliyiz.

KİYED Yönetim Kurulu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s