Çözüm Görüşmelerine Destek Bildirisi

baris-v3

Aralık 1963’ten beri devam eden Kıbrıs sorununun dayattığı çözümsüzlük koşulları BM’nin de sık sık ifade ettiği gibi kabul edilebilir ve sürdürülebilir değildir. Bölgemizde devam eden savaşlar ve çatışmalar, savaş ve çatışmalar yorgunu Kıbrıs halklarına Kıbrıs sorununun çözümünün ve adada sürdürülebilir barışa ulaşmanın önemini hatırlatmaktadır.

Bu bağlamda, Kıbrıslı Türk ve Rum liderlerin son onsekiz ay içinde sürdürdükleri Kıbrıs sorununa BM ölçütlerinde, yani ‘İki toplumlu, iki bölgeli, tarafların tam siyasi eşitliğine dayalı federasyon’ kurmayı hedefleyen çözüm görüşmelerini KİYED olarak destekliyoruz. Liderlerin bu süreçte ulaştıkları aşamayı başarı olarak görüyoruz ve liderlerin tam başarıya ulaşmalarını, yani Kıbrıs sorunu çözüm antlaşmasını halkların onayı için referanduma götürmeyi diliyoruz.

İkinci Mont Pelerin zirve görüşmeleri, liderler için cesur adımları atma aşaması olacaktır. Kıbrıs sorununa çözümde yeterince zaman kaybedilmiştir; kaybedilen zamanın ne kadar değerli olduğunu iş insanları ve yurttaşlar olarak farkındayız. Şimdi artık çözümün tam zamanıdır. Dolayısıyla, KİYED olarak liderlerin BM ölçütlerinde sürdürdükleri çözüm arayışına destek veriyoruz, sivil toplum örgütleri ve halkımız tarafından bu doğrultuda yapılacak olan demokratik eylem ve çalışmaları destekliyoruz, katılımcı olacağız; benzer düşünen örgütleri ve halkımızı da destek olmaya davet ediyoruz.

17.11.2016

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s